Üsküdar Hurdacı

Üsküdar Hurdacı 0 532 692 60 96

Türkiye’de hurdacılık bir sektör haline gelerek sanayiye önemli katkılar sunmaya başlamıştır. Ülke kaynaklarından tasarruf etmek, çevreyi korumak ve sağlığa zarar vermemek için tüm insanlar sosyal bir bilinç içerisinde evlerinde bulunan eşyaları ya da hurda parçalarını hurdacılara teslim etmektedir. İstanbul bu alanda oldukça ilerlemiş bir konumdadır.

Üsküdar gibi birçok ilçede bu işi yapan hurdacılar bulunmaktadır. Farklı alanlarda toplanan hurdalar pirinç hurdacısı kavramını da ortaya çıkarmıştır. Yani büyük beyaz eşyaların, elektrik motorlarının, benzeri bozuk makine ve aletlerin ilgili kısımlarının sökülerek yeniden kullanıma hazır hale getirilmesi mümkün hale gelmiştir. Neredeyse hiçbir bozuk aletin doğaya karışmasına izin verilmeden zararlı atık haline gelmeden dönüşmesi sağlanmaktadır. Bu durum bugün ve yarınki nesiller için çok büyük bir şans olmaktadır.

Demir metali geri dönüşüm potansiyeline sahip metaller arasında birinci sırada yer almaktadır. Her sektörde kendine yer bulan bu maddenin dönüştürülmesi ciddi avantajlara neden olmaktadır. Malzemesinin ayrıştırılması ve bazı işlemlerden geçirilmesinden sonra ortaya çıkan ham demir yüksek teknoloji ile yeniden kullanılabilecek ürünlerin oluşmasına imkan sağlamaktadır. Bunu sağlayan kurumlara pirinç hurdacısı olarak faaliyet gösteren firmalar ürünü temin etmektedir. Hurdacılık için kurulan birçok tesis bulunmaktadır. Kadıköy, Üsküdar, Üsküdar gibi ilçeler bunlar arasında gösterilebilmektedir.

Ülkemizde birçok bölgede yaygınlaşan hurdacılık özellikle büyük şehirlerde firmalar oluşturulması ile ciddi bir müessese çatısı oluşturularak yürütülmeye devam etmektedir. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük iller bu anlamda oldukça ilerlemiştir. Özellikle İstanbul’un birçok ilçesinde kurulan hurda geri dönüşüm merkezleri sayesinde eski atıkların yenilenerek geri kazanımları sağlanabilmektedir. Kadıköy’de yaygın olduğu bilinen geri dönüşüm alanlarında birçok metalin hammaddeye dönüştüğü bilinmektedir.

Bakır, kalay, çinko, plastik, kurşun, pirinç hurdacısı olarak adlandırılan yerlerle iletişime geçildiğinde istenilen kaynağa ulaşmak mümkün olmaktadır. Örnek vermek gerekirse sarı pirinç olarak belirtilen madde diğer adıyla tunç ve çinko alaşımı malzemeyi oluşturmaktadır. Bu maddelerin ortak kullanımı sonucunda yeni ürünlerin ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Hammaddeler ise paslanmayan ürünlerin oluşturulması aşamasında değerlendirilmektedir. Yani; çaydanlık, vida veya çeşitli makine parçaları gibi.