Maltepe Hurdacı

Maltepe Hurdacı 0 532 692 60 96

Çinko, rengi bakımından açık gri ya da çok açık mavi görünümlü bir maddedir. Atom numarası 30 ve ağırlığı ise 65.409’dur. Sembolü ise periodik tabloda ”Zn” olarak bilinmektedir. Doğada katı halde bulunmaktadır.

Elementler arasında da bulunması bakımından 4. sırada bulunmaktadır. Çinko sadece hurda amaçlı değil sağlık sektöründe de kullanılan bir maddedir. İçindeki mineraller sayesinde insan sağlığına iyi gelmektedir. Hatta insanın vücudundaki çinko değerleri düşerse bazı hastalıklarında ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra endüstri sanayide de kullanılmaktadır. Tıp sektörü, otomobil sektörü, süs eşyaları ve yüzeylerin kaplanmasında bile kullanılabilmektedir. Bu nedenle alanları bakımından da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Çinko hurda nerelerde kullanılır?

Alüminyum, bakır ve demir maddelerinden sonra hurda olarak en çok kullanılan maddelerden biri de çinko hurda olarak bilinmektedir. Özellikle bu maddenin doğada birçok yerde bulunması nedeniyle kullanım dozu da oldukça fazladır. Çinko hava şartlarından etkilenmeyen bir madde olduğu için çatı yapımlarında bile kullanılmaktadır. Bununla beraber çelik maddelerin aşınmaması için kullanılır ve onları korumaktadır. Çelikle kullanılmasıyla birlikte tabi ki otomobil sektöründe de yer almaktadır.

Çinkoyu içinde bulunduran bazı eşyaları sıralamak gerekirse; sabun, televizyon, ilaçlar, kozmetik ürünler, pudralar ve kauçuk gibi eşyaların içinde çinko bulunmaktadır. İlaçların içinde bulunma nedeni de insan sağlığına iyi gelen bir madde olmasıdır. Bununla beraber insanların hastalığını bile iyileştirecek ilaçlar bulunmuştur. Bu nedenle çinko, sadece üretilen eşyalar için değil sizin içinde oldukça önemli ve gerekli bir maddedir.

Çinko hangi ülkelerde bulunmaktadır?

Öncelikle Türkiye’de fazlaca bulunan çinkonun bölgeleri de bellidir. Elazığ, Niğde, Kayseri, Yozgat, Amasya, Adana, Balıkesir, Antalya ve Adapazarı bölgesinde çıkarılmaktadır ve Türkiye için yeterli olacak bir hacme sahiptir. Bu nedenle ülkemiz çinko bakımından oldukça zengindir. Yurtdışında ise; Amerika, Kanada, Peru, Polonya, Meksika, Belçika, Avustralya ve Rusya’dır.

Dünyada ve Türkiye’de zengin yataklara sahip ülkeler sayesinde çıkarılan yeni ürünler ve ilaçların içinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle de gün geçtikçe değişik ürünler ortaya çıkmaktadır.