Pendik Hurdacı

Pendik Hurdacı 0 532 692 60 96

Pendik Hurdacı Kablo kullanımı herkes tarafından bilinen ve çoğu eşyada kullanılan elektriği iletken bir maddedir. İçindeki teller sayesinde elektriği iletmektedir ve çok başarılı bir enerji akımı sağlamaktadır. Bazı kablolar ise geri dönüşüm yapılarak tekrardan kullanılmaktadır ve bunun adı da kablo hurda olarak bilinmektedir. Eski zamanlarda kabloları ayırmak için kullanılan yöntemlerde, dış yüzeydeki plastik madde yakılıyor ve bu şekilde ayrılıyordu. Bu yöntem de hava kirliliğine yol açtığı için yasaklanmıştır.

Yeni kullanılan yöntemlerde ise, kablo atıkları toplanıp ayrılmaktadır ve öğütülmektedir. Bu sayede ağırlık, hacim ve sertlik özelliklerine göre tekrardan ayrılarak kullanım alanları belirlenmektedir. Geri dönüşümün olması sayesinde ekonomiye tekrardan değer kazandırılmaktadır ve bu yeni yöntem sayesinde çevre kirliliği oluşmamaktadır.

Kablolardan geri dönüşüm sonrasında elde edilen maddelerle birlikte yurtiçi ve yurtdışı sahalarına farklı malzemeler yapılmaktadır. Havuzlarda olan kaydırak, ambalajlar, oyun sahaları, oyuncaklar, kablo ve plastik olan çoğu eşya tekrardan yapılmaktadır. Geri dönüşümü olan bakır, gümüş ve alüminyum ise bakır destekli malzemelerde kullanılmaktadır. Bu sayede kablonun geri dönüşümü her anlamda oldukça kazançlıdır. Elektrik kablolarının içinde çoğunlukla bakır kullanılmaktadır ve iletken bir metal olan diğer maddelerde oluşturabilmektedir. Alüminyum ya da gümüş gibi maddeler oluşmaktadır. Geri dönüş bu noktada çok kazançlı bir hal almaktadır.

Kablo hurda kullanılan eşyalar nelerdir?

Kablo hurda, içinden çıkardığı farklı malzemelere göre oldukça kullanışlı bir madde olduğu için çoğu eşyada kullanılmaktadır. Evinizde bulunan en bilindik eşyalardan tutun, endüstri sanayide oluşan ve keyif aldığımız plastik ürünler de bunların içindedir. Örneğin; su kaydıraklıdır.

Geri dönüşümü olan kablolar nelerdir?

Geri dönüşümü mümkün olan kablolar ise; evdeki eşyalardan edinilen kablolar, kurşun ve bakır kablo, düşük ya da yüksek kalite kablo, kuşun ya da alüminyum kablo ve kuru poli kablo gibi kablo türleridir.

Kablo hurda kullanmanın avantajları nelerdir?

Kablo hurda kullanmanın avantajları 2’ye ayrılmaktadır.

  1. Geri dönüşüm kablo olduğu için enerji kullanımını %50 azaltmaktadır.
  2. Ekonomik açısından %35 daha fazla kazanç sağlanmaktadır.

Bu iki noktada hurda sektöründeki en önemli avantajlar arasında yer almaktadır.