Sancaktepe Hurdacı

Geri dönüştürülebilen yani kazanılabilen malzemelerin büyük bir kısmını demir, kurşun, çelik, bakır, pirinç gibi kaynaklar oluşturmaktadır. Dünyadaki nüfusun artmasına paralel olarak doğal olan kaynaklarda yaşanan azalmalar farklı arayışları da beraberinde getirmiştir.

Bu nedenle malzeme tüketimlerini azaltarak, değerlendirilebilecek olan nitelikli atıkların geri kazanımlarını sağlayarak bu tür kaynakları verimli bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Geri dönüşüm sağlanacak olan maddeleri yeni bir kaynağa dönüştüren çok sayıda işletme bulunmaktadır. Kurşun hurdacısı hizmetleri metal kurşunun geri kazanılmasını sağlamaktadır. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde dönüştürülen kurşunlar sanayiye önemli metallerin kullanılmasına da imkan sağlamaktadır. Müşterilerinden satın alınan hurdalar teknik işlemlerden geçirildikten sonra istenen hammaddelerine ayrıştırılabilmektedir. Elde edilen hammaddeler üreticilerin taleplerini karşılamaları doğrultusunda yeniden kullanılabilmektedir. Kurşun içerikli hurdalar dönüştürülerek kullanışlı aletlerin yapımında; lehim, boru ve boya gibi maddelerin üretim aşamasında kullanılmaktadır. Sanayi için önemli bir metal olan kurşunun diğer bir özelliği de X-Ray ışınlarına karşı koruma sağlamasıdır.

İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde hizmet veren geri dönüşüm merkezleri sayesinde sektördeki geri dönüşüm çalışmaları oldukça aktif biçimde devam etmektedir. Kurşun hurdacısı da alana eskimeyen kaynak dönüştürme noktasında kazanımlar sağlamaktadır. Demir hurdaları ekonomi için oldukça önemli hammaddeler arasında yer almaktadır. İnşaat, otomotiv ve elektrik alanlarında sanayide en fazla tercih edilen metaller arasında yer alan demirin maliyeti oldukça yüksek olduğundan yeni bir kaynağa dönüştürülmesi oldukça önemlidir. Pahalı demir metalini yüksek ücretlere alarak sektöre kazandırmaktansa var olan ancak dönüşmeyi bekleyen eski demir ürünlerini yenileyerek ilgili alanlara aktarmak daha mantıklı bir girişimdir.

Sancaktepe firmaları metallerin geri dönüşümleri konusunda oldukça ileri bir konumda yer almaktadır. Sanayi için birinci sırada yer alan bazı kaynakların yenilenerek kullanılmasını sağlamak Türk ekonomisine ciddi katkılar sunmaktadır.

İlçedeki kurşun hurdacısı ürünlerin geri dönüşümünü sağlayarak sorunsuz bir biçimde yenileme işlemini gerçekleştirmektedir. Tunç, bronz ve çinko karışımı olan metalde yanı sıra kurşun, demir ve alüminyum da bulunmaktadır. Oranlara bağlı olarak metalin kırılganlığı belirlenmektedir. Sarı renkli pirinç altına oldukça fazla benzediğinden dolayı ürün yenilenmesinden sonra sanatsal çalışmalarda, armatürlerde fazlasıyla kullanılmaktadır. Yanı sıra paslanmadığından dolayı vidalar, tepsiler, makine parçaları ve çaydanlık gibi eşyaların yapımında büyük ölçüde kullanılmaktadır.